Niezdrowe napoje - pić, nie pić? Napoje zawierające cukier, możemy pić, ale warto trzymać się zasady by wypijać je razem z posiłkami, wtedy kiedy i tak podnosimy poziom cukru we krwi na skutek jedzenia.



Zbicie cukru w naszym ciele, to wysiłek dla organizmu, warto go sobie fundować w sposób powtarzalny i regularny ale niezbyt częsty. Tyle ile posiłków dziennie. Wtedy organizm efektywniej działa i zarządza energią, do działania. I nie marnuje jej, na spalanie dodatkowej porcji cukru, dostarczonej wraz ze szklanką słodzonego soku, pomiędzy posiłkami. Dodatkowo popijanie słodkich soczków między posiłkami dostarcza naszemu organizmowi niepotrzebny cukier, który łatwo się przerabia w tłuszczyk, na boczkach czy brzuchu.
 

Co pić ?

Co, ile i jak często pić dziennie, żeby mieć odpowiednio nawodniony organizm, być pełnym energii i dobrej kondycji? Czytaj w artykule.


Lista różnych rodzajów niezdrowych napojów:
 

1. Napoje gazowane i energetyczne

Są bardzo słodkie i kaloryczne. Zawierają mnóstwo dodatków chemicznych i ulepszaczy smaku. Niekorzysnie wpływają na nasze zdrowie, podnosząc znacząco poziom cukru we krwi. W przeciwieństwie do na przykład czystej wody, ich picie nie zaspokaja pragnienia, tylko je intensyfikuje. Oferują często minimalne lub żadne wartości odżywcze. Słodkie, gazowane i nasycone chemią napoje mogą być przyczyną nowotworów, chorób serca i cukrzycy.

2. Słodzone soki i wody smakowe

Czy to w formie, słodzonych np. truskawkowych wód w butelkach, soków z kartonów, butelek czy zagęszczonego soku, do rozcieńczania w wodzie. Jest podobnie, jak w słodzonych napojach gazowanych i energetyzujących, duża zawartość cukru w takich sokach, dostarcza nam niepotrzebnych, dodatkowych kalorii, przez co możemy przybierać na wadze. A także powodować próchnicę zębów. O wiele mniejszą zachorowalnością na próchnicę, cieszą się np. smakosze mleka lub wody. Ponadto cukry proste zawarte w sokach powodują gwałtowny skok glukozy we krwi co podnosi nam poziom insuliny. Utrzymujący się podwyższony poziom insuliny może powodować niektóre nowotwory, chorób sercowo naczyniowych, cukrzycy typu I i II.

3, Napoje z tabletek musujących

W tabletkach musujących, znajdziemy prócz witamin, minerałów i często substancji bioaktywnych, także niestety cukier, sztuczny słodzik, barwniki, regulatory kwasowości, substancje przeciwzbrylające, dodatki poprawiające smak i aromat. Jest to sposób na dostarczenie sobie niektórych substancji, choć zdecydowanie lepiej skorzystać z naturalnych witamin i minerałów oraz antyoksydantów, np. z kiszonek, kakao czy chociażby ziarnistej kawy.

4. Napoje izotoniczne

Kiedy wyciskamy "siódme poty" podczas aktywności fizycznej, tracimy przez skórę zwiększoną ilość wody z organizmy. A wraz z nią sporo składników mineralnych, takich jak potas, magnes i sód, dzięki któremu popranie działa nasz układ krwionośny i serce, nerwowy oraz mięśnie. Kiedy je tak nagle tracimy ćwicząc i pocąc się, można je szybko uzupełnić pijąc właśnie napój izotoniczny. Dodatkowo dostarczamy wraz z nim sobie węglowodany, które przekładają się na energię do kontynuacji aktywności fizycznej i lepszą, późniejszą regenerację. Wszsyko brzmi pięknie, ale jest to dobry patent dla na prawdę wypoconych sportowców, po co najmniej 1 godzinie szaleństwa, a nie dla każdego, na co dzień. Zamiast chemicznych izotoników, warto stosować te naturalne, samodzielnie przygotowane na przykład z wody, miodu, cytryny, odrobiny soli i liści na przykład mięty.
 
5. Alkohol

Jest najbardziej kaloryczny, ze wszystkich pozostałych napojów. Ponadto kalorie z alkoholu, nasz organizm pochłania w pierwszej kolejności. Więc jeśli dojadamy kaloryczne zakąski do alkoholu, to nie mają one szansy na „spalenie”, bo trawimy alkohol i nie ma ani miejsca, ani czasu na dodatkową porcję kalorii. Więc, odkłada się ona najczęściej na „boczkach” lub brzuszku. Tłuszczyk na brzuchu, to właśnie słynny „piwny brzuszek”. Poza wysoką zawartością kalorii, alkohol w nadmiarze powoduje szereg chorób a nawet dewastację organizmu.

Zatem, „Pić czy nie pić” niezdrowe napoje? Wiadomo, jak ze wszystkim, zachować umiar. Ogólnie, na co dzień starać się żyć zdrowo. I wtedy, jeśli raz na jakiś rzadki czas, zaszalejemy i wypijemy energetyka, słodziutki napój gazowany czy też ciut za dużo alkoholu, na imprezie, to nie ma sobie co wyrzucać. Skorzystać, byle z umiarem i sporadycznie.


Zdrowe napoje vs niezdrowe napoje
 

W następnym artykule poznaj zestawienie napojów, które warto włączyć do naszej codziennej diety i takich, które warto sobie dawkować.

 

Zdrowe napoje versus niezdrowe

Zdrowe picie - co to dokładnie oznacza? Zdrowe napoje to takie, które zabiorą organizmowi jak najmniej energii do ich przetworzenia, będą neutralne ja...