Jakie są zasady zdrowej diety? Jak w niej wytrwać i ile kosztuje? Czy istnieje dieta cud? Na czym polega sekret dietetyka profesjonalisty? Na te i inne pytania odpowiada nasz gość, dietetyk i akredytowany diet coach - Ilona Murawicz (Górecka).


1. Skąd pomysł na zajęcie się dietetyką? Jak trafiła Pani do tego zawodu?
 

W okresie dorastania miałam trochę problemów z wagą. Metodą prób i błędów w końcu udało mi się zgubić zbędne kilogramy, jednak brak wiedzy z zakresu dietetyki i niezdrowe odchudzanie odbiło się trochę na moim zdrowiu. Ciągłe czytanie, szukanie sposobu na poprawę i wyglądu i samopoczucia psychicznego rozbudziło we mnie zamiłowanie do dietetyki i chęci pomocy innym. I tak zostało do dzisiaj.
 

2. Jakie cechy uważa Pani za kluczowe zawodzie dietetyka?
 

Myślę, że dobry dietetyk powinien potrafić słuchać i towarzyszyć drugiej osobie w osiągnięciu celu. Nie wystarczy wyliczyć sztywno błędy, powiedzieć „tak Ci nie wolno, a tak wolno” i dać poczucie klientowi, że to tylko dietetyk ma rację. Praca zespołowa, wzmacnianie mocnych stron i wewnętrznej motywacji u klienta, otwartość, sumienność- myślę, że to są cechy, których nie powinno zabraknąć w tym zawodzie.
 


Powinniśmy spożywać co najmniej 400 g dziennie warzyw i owoców, w co najmniej 5 porcjach, z tego 1 porcję może stanowić 1 szklanka soku.


3. Co jest największym wyzwaniem w pracy dietetyka?
 

Umiejętność słuchania i rozmowy z drugim człowiekiem, motywowanie i efektywne wspieranie. Ludzie są często zmotywowani chwilowo. Chcą osiągnąć coś w krótkim czasie i często po drodze gubią swój zapał. Poddają się i rezygnują, co też podcina skrzydła specjaliście, który czasem myśli, że to jego wina i nie potrafi pomóc innym.
 

4. Jaka dziedzina dietetyki jest dla Pani najbardziej zajmująca i dlaczego?
 

Zdecydowanie dietetyka kliniczna, chociaż ze sportową też mam po drodze. Coraz więcej osób obciążonych chorobami nie jest wstanie, poprawić swojego zdrowia wyłącznie lekami. Rośnie świadomość w społeczeństwie, że dieta to nieodłączny element zdrowia, dobrego samopoczucia, a w niektórych schorzeniach to konieczność.
 

Jak wygląda wizyta u dietetyka

Nie bój się wizyty u dietetyka. Przeczytaj o tym jak wygląda pierwsza wizyta, dalsze konsultacje i czy to dla Ciebie? Na pytania odpwiada Ilona Muraw...



5. Jak definiuje Pani zdrową dietę?
 

Dla mnie zdrowa dieta to urozmaicona, kolorowa dieta, której podstawą są warzywa, owoce, produkty o umiarkowanym indeksie glikemicznym, dobrej jakości białko. Zarówno dieta wegetariańska, jak i semiwegetariańska to bardzo zdrowy model żywienia. Bez względu na rodzaj diety, jaki stosujemy, należy pamiętać o wybieraniu produktów dobrej jakości, o jak najmniejszej ilości zanieczyszczeń i ze znanego źródła pochodzenia (szczególnie mięso i ryby). I nie zapominajmy o wodzie mineralnej - najlepiej średnio zmineralizowanej.
 


Nie ma takiego super food, który załatwiłby za nas problem zbędnych kilogramów bez diety, czy wzmocniłby wytrzymałość bez ćwiczeń.


6. Jak zdrowo schudnąć? Ile trzeba czekać na pierwsze efekty?
 

Owszem można się odchudzać samą dietą o odpowiednim deficycie kalorycznym. Efekt zależy od ilości odjętych kalorii i przestrzegania zaleceń przez pacjenta. Średnio to 2-4 kg na miesiąc. Jednak takie odchudzanie niepoparte aktywnością fizyczną nie jest dobre. Bez aktywności fizycznej, która wzmacnia i buduje nasze mięśnie, człowiek „wypompowywuje” z tłuszczu komórki tłuszczowe. Gdy się odchudzi i zaczyna sobie na więcej jedzenia pozwalać (nadal bez aktywności fizycznej), to nadmiar energii z jedzenia jest szybko wbudowywany z powrotem do komórek tłuszczowych. Dbanie o kondycję mięśni i budowanie ich pozwala naszemu organizmowi w łatwy i szybki sposób spalić nadmiar kalorii, co chroni nasz przed niechcianym efektem jo-jo.
 

7. Jak wprowadzić i wytrwać w zdrowej diecie?


Tego efektu nie da osiągnąć po 1-2 tygodniach. To praca, ciężka praca i proces. Proces odkrywania siebie, swoich wewnętrznych pobudek, przeskoczenia ambiwalencji, dobrego planowania, przezwyciężanie złych nawyków i zamienianie ich na dobre. Na sukces składa się wiele składowych, nad którymi trzeba systematycznie pracować równolegle z dietą.

 

8. Czy istnieje dieta cud i doskonały super food?
 

Według mnie nie ma diety cud, a o super food warto wzbogacać swoją dietę dla zdrowia, a nie dla szybkiej redukcji. Nie ma takiego super food, który załatwiłby za nas problem zbędnych kilogramów bez diety, czy wzmocniłby wytrzymałość bez ćwiczeń.

 

9. Czego powinniśmy się wystrzegać w codziennej diecie? Co jest dla nas zbędne i z pewnością niezdrowe?


Nie będę tutaj wymieniać nikotyny, alkoholu czy słodyczy, bo każdy z nas wie, że to są rzeczy niezdrowe. To, co ja zauważam - ludzie jedzą monotematycznie i mało kolorowo, tzn. minimum warzyw i owoców. A to już jest bardzo niezdrowo! Tylko warzywa i owoce dostarczają nam ważnych antyoksydantów chroniących nas przed chorobami. Nie produkty mleczne, mięso czy zboża a właśnie warzywa i owoce. I nie da się zachować dobrego samopoczucia i unikać chorób nie jedząc tych rzeczy. Jak podaje piramida żywienia IŻŻ: „warzywa i owoce spożywaj jak najczęściej i w jak największej ilości, co najmniej połowę tego, co jesz. Pamiętaj o właściwych proporcjach: ¾ - warzywa i ¼- owoce.
 

10. Ile kosztuje zdrowa dieta? Czy jest droga, jak się powszechnie mówi?


Myślę, że znacznie mniej niż leki wydawane przez lekarza na daną chorobę metaboliczną i nie więcej niż słodycze, alkohol i papierosy. Teraz zdrowe rzeczy, produkty z BIO certyfikatami są dostępne w sieciach Biedronka czy Lidl więc kosztują na miarę naszych możliwości.
 

11. Dlaczego lekarze tak często bagatelizują wagę zdrowej diety?


Myślę, że to wina starej edukacji. Z tego, co wiem, obecnie na wydziałach lekarskich kładzie się spory nacisk na edukację żywieniową u studentów, więc to się wszystko zmienia na plus.
 

12. Czy dieta wegetariańska i wegańska są zdrowe?
 

Jak najbardziej. Dobrze zbilansowana dieta wegetariańska i wegańska przy odpowiedniej suplementacji są zdrowe nawet dla małych dzieci.
 

13. Czy i jakie różnice powinny być w dietach dla dzieci, kobiet, mężczyzn i seniorów?


Przede wszystkim w podaży energii, makro i mikroskładników w diecie. Każdy okres życia charakteryzuje się innym zapotrzebowaniem dyktowanym przez fizjologię. Do tego są odpowiednie normy żywienia z 2017 r, na których dobry dietetyk powinien się opierać.

 

14. Czy dietą można wyleczyć takie choroby cywilizacyjne jak cukrzyca, otyłość, choroby sercowo-naczyniowe i nowotwory?


To jest bardzo trudne pytanie. Wszystko zależy od stopnia zaawansowania choroby, kondycji organizmu, lekarza i nastawienia pacjenta. Myślę, że dietą można działać cuda, ale nie zawsze u każdego.

 

15. Z czym, jakimi aktywnościami powinniśmy łączyć zdrową dietę, aby pracować nad swoim zdrowiem?


Odpowiednio dopasowanymi do naszego organizmu. Ten, kto przez lata nie ćwiczył, nie może od razu porywać się z motyką na słońce i próbować przebiec dystans półmaratonu, bo może to się źle dla niego skończyć. Myślę, że przebiegnięcie 2-3 razy w tygodniu dystansu 3 km to dobry i zdrowy początek. Fajny na początek jest trening ogólnorozwojowy z wykorzystanie własnego ciężaru ciała.

 

16. Ile to jest dokładnie zalecane 5 porcji warzyw i owoców dziennie? Co oznacza dokładnie „porcja"?


Zgodnie z najnowszą piramidą zdrowego żywienia opracowaną przez Instytut Żywności i Żywienia nie pojawia się hasło, jedz 5 porcji warzyw i owoców dziennie. Piramida żywienia i jej interpretacja została jakiś czas temu zmodyfikowana i zacytuję tutaj jej treść:

„Powinniśmy spożywać co najmniej 400 g dziennie warzyw i owoców, w co najmniej 5 porcjach, z tego 1 porcję może stanowić 1 szklanka soku. Warto jednak wiedzieć, że każda większa ilość i liczba porcji warzyw i owoców zwiększa ich działanie prozdrowotne, ponieważ dostarczają naszemu organizmowi szerokiej ilości bioaktywnych związków, takich jak karotenoidy (w tym beta-karoten, likopen), witaminy: Ci E, kwas foliowy, selen, flawonoidy, izoflawony oraz błonnik„

Polecam Wam:
Mobilnego dietetyka „Dietospektrum”, prowadzone przez bohaterkę naszego wywiadu
Strona internetowa: www.dietospektrum.pl