Szanowny seniorze, wyobraź sobie sytuację, w której łatwiej wchodzisz po schodach, nie tracąc oddechu, czujesz mniejszy ból w nogach i idziesz sprawniej, nie tracisz oddechu, a także rzadziej odwiedzasz lekarza. Dodatkowo masz bardziej błyskotliwy umysł, lepszą pamięć i poznajesz nowych ludzi. Niemożliwe? Możliwe!


Jeśli tylko nie cierpisz na poważne choroby, a doskwierają Ci przede wszystkim dolegliwości związane z wiekiem, możesz znacząco poprawić swoje samopoczucie i sprawność fizyczną. A jeśli tylko przyjdą Ci do głowy wymówki w stylu: To nie dla mnie, nie wypada w tym wieku, jestem za stara/y, muszę oszczędzać siły. Odłóż je na bok i przeczytaj jak małymi zmianami w życiu codziennym, możesz dodać sobie wiele energii i wigoru.
 

Wiek metaboliczny

Wiek biologiczny to wynikający z metryki wiek organizmu. Wiek metaboliczny - to rzeczywisty wiek organizmu, określający jego aktualne zużycie, proporc...

 

Co daje sport na emeryturze?


Niezależnie czy masz lat 30,50 czy 80 umiarkowana, ale regularna aktywność fizyczna sprawi, że:

  • poprawisz swoje krążenie i wzmocnisz serce
  • wzmocnisz siłę swoich mięśni
  • poprawisz ogólny stan swojego organizmu i kondycję
  • jeśli połączysz ruch z dobrze dobraną dietą, ograniczysz ryzyko otyłości ale też nadmiernego chudnięcia
  • poprawisz koordynację ruchową
  • będziesz miała/ł szansę poznać nowych ludzi, na przykład na grupowych zajęciach z fitnessu dla seniorów czy wspólnej wycieczkę, co wpłynie na poprawę nastroju i samopoczucia
  • będziesz mieć satysfakcję z podjętej aktywności

Pamiętaj jednak, zanim rozpoczniesz swoją przygodę z regularną aktywnością fizyczną, warto najpierw poradź się swojego lekarza, wysłuchaj przeciwwskazań i uzyskaj poradę co do zalecanych dyscyplin. A tych jest sporo i łatwo będziesz mógł drogi seniorze, dopasować idealną dla siebie i twojej kondycji.


Jakie dyscypliny sportowe są najlepsze dla seniora?


Bardzo wiele zajęć sportowych organizowanych w klubach fitness, ale także w osiedlowych domach kultury, często blisko Twojego domu, ma swoje odpowiedniki dla seniorów. Spotkasz na nich trenerów znających Twoje bolączki i obawy, ale także towarzystwo, z którym możesz się dobrze bawić. Wszak zabawa nie jest przewidziana tylko dla młodych :)

1. Spacery - najprostsza, darmowa i dostępna w każdym momencie forma aktywności. Wystarczy, że wyjdziesz z domu i pójdziesz zrobić kółeczko do pobliskiego parku. Tempo, czas i dystans dopasuj do swoich możliwości. Ciesz się otoczeniem, zadbaj o poprawny oddech.

2. Nordic walking - spacery w wersji bardziej zaawansowanej z kijkami. Przed rozpoczęciem trzeba się zaopatrzyć w wygodne sportowe buty i kije do tej dyscypliny. Jeśli mieszkasz w dużym mieście, możesz skorzystać z zajęć prowadzonych przez profesjonalnego trenera, który powie Ci jak prawidłowo maszerować z takim sprzętem.
 

Jak chodzić z kijkami

Zaczynasz przygodę z nordic walking? Poznaj 4 podstawowe zasady jak chodzić z kijkami. Radzi Michał Błachowski trener i sędzia tej dyscypliny.


3. Ćwiczenia dla seniorów - gimnastyka, fitness, tai-chi. Spytaj w pobliskim domu kultury czy są takie zajęcia i kiedy. Włóż wygodne buty i dres i wybierz się z koleżanką. Zorientuj się, czy w pobliżu Twojego domu, nie ma siłowni pod chmurką – spróbuj ćwiczeń na podstawowych przyrządach.

4. Pływanie i aqua aerobik dla seniora - spytaj na najbliższej pływalni o takie zajęcia. Poszukaj lub zakup strój kąpielowy i poczuj tę lekkość i przyjemność aktywności fizycznej w wodzie.

5. Jazda na rowerze - jeśli lubiłaś/eś kiedyś jeździć i masz rower do swojej dyspozycji, spróbuj przejechać się wokół osiedla lub w pobliskim parku. Poczuj wiatr we włosach i czystą przyjemność rowerowej przejażdżki.

6. Taniec - jakże przyjemnie wprawić swoje ciało w ruch przy tanecznej muzyce. Kto wie? Może wrócą przyjemne wspomnienia. Z pewnością poprawi się Twój nastrój i samopoczucie.


Summa summarum


Drogi seniorze, nigdy nie jest za późno na „pigułkę młodości". Nie cofniemy już wprawdzie wynikających z wieku zmian w naszym ciele, ale możemy je spowolnić. Kluczem do sukcesu jest aktywność fizyczna, niezależnie od wieku. Pamiętaj, że „Każde 15 minut aktywności fizycznej to przynajmniej godzina mniej stania w kolejce do lekarza”. Gra jest więc warta wyjścia poza strefę komfortu przed telewizorem z ciasteczkami na stole ;)